< Попередня Наступна >
Світова цивілізація виходить на нову фазу розвитку. Глобальні світові процеси свідчать, що технократична цивілізація переходить в інформаційну.
Науково-технічний прогрес, модернізаційні перетворення, поява масових комунікацій та інформатизація внесли значні зміни в життя навіть віддалених периферійних регіонів планети, змінили світоглядні і ціннісні орієнтації представників багатьох, навіть архаїчних культур. Україна, де ці процеси відбувалися під впливом певних особливостей, не є винятком.
Протягом XX століття в Україні відбулися значні модернізаційні та світоглядні зміни, причому у спотвореному комуністами вигляді. Спочатку закрите авторитарне суспільство намагалося створити «людину-гвинтика», представника «єдиного радянського народу» без роду і племені, який мав стати фанатично відданим ідеалам комуністичної утопії. Згодом, коли СРСР розвалився, в інформаційний простір прорвалася «вестернізована» культура, цінності якої, накладені на спотворену комуністичною мораллю свідомість українців, призвели до бездуховності, моральної деградації і національного забуття.
Віковічні етнографічні традиції і цінності української культури, які не відповідають динамічному, урбаністичному сьогоденню, здебільшого не знаходять відгуку серед молодих українців. Постала проблема: або модернізація культури, або нівелювання нації.
Набуття Україною державності сталося внаслідок складних трансформацій у Європі, які тривають до сьогодні. Росія не позбулася гегемоністських, імперських амбіцій у зовнішній політиці, в той же час в її середині зріє «вірус» дезінтеграційних процесів, НАТО просунулося до кордонів колишнього СРСР, США втрачає домінуючі позиції на європейському континенті, фінансова криза підриває віру в універсальність західної цивілізації.
Протиріччя між країнами різних цивілізацій переходять у форму відвертого збройного протистояння. Конфлікт між НАТО і Сербією свідчить, що процеси трансформацій на кордонах цивілізаційних розломів будуть болісними і важко передбачуваними.
В таких умовах одним із чинників самозбереження нації є світоглядна інтеграція широких кіл громадськості, об'єднання всіх верств населення в єдиному українському мовно-культурному просторі.
Бо прогрес можливий лише у суспільстві, в якому відсутній цивілізаційний розкол і є консенсус з основних питань зовнішньої та внутрішньої політики.
Але чи має сьогодні Україна національну мрію, яка б об'єднала навколо процесів державотворення різні прошарки суспільства? Чи можлива інтеграція українського етносу та утворення політичної нації в державі, яка не має єдиної масової комунікації і знаходиться «під парасолькою» інформаційного простору «сусіда», який ставить під сумнів її цілісність і незалежність? Чи можливий успіх державотворення, коли в суспільстві панують імперські стереотипи і упереджене ставлення до всього українського? Чи можна об'єднати громадськість єдиними лінгвістичними і культурними цінностями лише засобами архаїчної, етнографічної культури?
Свої роздуми над цими питаннями я пропоную увазі читачів.
< Попередня Наступна >
Немає коментарів:
Дописати коментар